Popis mikroskopu
Popis mikroskopu - základní prvky a díly mikroskopu
Základem mikroskopu jsou čočky, které tvoří objektiv a okulár. Okuláry a objektivy jsou často výměnné. Zvětšení: asi 50x až 1000x. Maximální teoretické zvětšení je asi 2000x a to již naráží na fyzikální bariéry kvůli omezení délky světelných vln. Následující obrázky zbrazují popis mikroskopu.
Světelný mikroskop, ať se jedná o jednoduchý mikroskop, nebo složitý vědecký mikroskop, obsahuje tyto základní systémy:
- Přídavný objektiv zvyšuje/snižuje zvětšení a zároveň snižuje/zvyšuje pracovní vzdálenost. Přídavný objektiv se šroubuje na optiku těla mikroskopu.
- Osvětlení – osvětlení vzorku – pozorovaného předmětu, je buď horní světlem, nebo spodním. Spodní světlo je zabudováno do stolku. Osvětlení je LED nebo tzv studené světlo.
- Objektiv – tvoří obraz.
- Přídavný objektiv – jeho zvětšení ovlivňuje celkové zvětšení mikroskopu a pracovní vzdálenost. Platí, čím menší zvětšení, tím větší pracovní vzdálenost.
- Okulár – přenáší a zvětšuje obraz z čoček objektivu do oka. Zvětšení okulárů má podstatný vliv na celkové zvětšení mikroskopu.
- Tubus – udržuje okulár ve správné vzdálenosti od objektivu a blokuje rozptýlené světlo.
- Zaostření – poloha objektivu ve správné vzdálenosti od vzorku. Výsledkem je kvalitní zobrazení vzorku.
- Regulátor hrubého zaostření – slouží k přemístění objektu do roviny zaostření objektivu. Jde vlastně o pojistný šroub.
- Regulátor jemného zaostření – slouží k jemnému zaostření obrazu.
Popis mikroskopu pro naše účely je v zásadě konečný. Další prvky se liší podle použití např. biologické.
Základní termíny v oboru mikroskopie
- Zorné pole - oblast vzorku, kterou je vidět mikroskopem s daným objektivem.
- Zvětšení - součin zvětšovací schopnosti objektivu a čoček okuláru.
- Rozlišení - dva předměty jsou tak blízko u sebe, že již nejsou nadále detekovány jako samostatné objekty (zpravidla v nm).
- Pracovní vzdálenost je vzdálenost mezi tělem mikroskopu a stolkem mikroskopu.
- Studené světlo - souhrnné označení pro osvětlení, která na výstupu produkují pouze světlo, nikoliv teplo. Do této skupiny patří všechna osvětlení, u nichž je světlo vedeno od světelného zdroje (obvykle vysokovýkonové halogenové lampy 100-150 W) svazkem optických vláken k pozorovanému objektu. LED osvětlení - Je nejmodernější typ osvětlení, vybavený LED diodami, které vydávají bílé světlo se spektrem denního světla. Výhody jsou: odpadá nutnost použití modrého filtru (který se používá pro kompenzaci žlutého zabarvení světla halogenového osvětlení), výrazně prodloužená životnost řádově v tisících hodin, velmi nízká spotřeba proudu a relativně nízká pořizovací cena.
- Okulár a přídavný objektiv – jejich zvětšením se ovlivňuje celkové zvětšení mikroskopu a pracovní vzdálenost. U přídavného objektivu platí, čím menší zvětšení, tím větší pracovní vzdálenost. Zvětšení okuláru podstatně ovlivňuje zvětšení celé sestavy mikroskopu.
- Mikroskop monokulární - monokulár - mikroskop, vybavený hlavicí s jedním okulárovým tubusem pro pozorování jedním okem.
- Mikroskop binokulární – binokulár - mikroskop, vybavený hlavicí se dvěma okulárovými tubusy pro pozorování oběma očima.
- Mikroskop trinokulární – trinokulár - mikroskop, vybavený hlavicí se dvěma okulárovými tubusy pro pozorování oběma očima a třetím tubusem pro připojení digitálního fotoaparátu nebo kamery.